C2B Nedir?

Pek çok insanın aklında bu yöntemin yaygınlaşması neticesinde C2B nedir sorusu gelir. Daha geleneksel tüketiciden tüketiciye modelinin aksine, bu modelde (tüketiciden işletmeye) işletmelerin tüketicilerden değer kazanmasını sağlar. Ayrıca bu modelde, işletmeler tüketicilerin kendi fiyatlarını belirtme veya şirkete veri veya pazarlama yapma istekliliğinden yararlanırken, tüketiciler esneklik, doğrudan ödeme veya ücretsiz ya da düşük fiyatlı ürün ve hizmetlerden yararlanmaktadır. C2B nedir sorusundan ziyade ne amaçlar daha makul olacaktır. Bu modelin ayırt edici özelliği müşterilerin şirkete değer katmasıdır. Bu, tüketicileri sosyal medya aracılığıyla bir şirketle ortak fikirler, ürün / hizmet konseptleri ve çözümleri yaratan müşterileri içerebilir.

Ayrıca bir işletmenin, tüketici hizmetleri hakkında görüş ve müşteriye yönelik çözümleri, birincil hizmet veya katma değerli bir teklif olarak başka bir işletmeye getirdiği anlamına da gelebilir. Ne de olsa C2B nedir sorusu son derece basit bir yanıta sahiptir ve bu modelin neyi amaçladığını da yeteri kadar ifade etmez. Bu iş modeli, müşterilerin satın almak istedikleri bir ürün veya hizmetin fiyatını belirttikleri ters ihaleleri içerir.

c2b nedir

Bir başka biçimi ise, bir tüketici bir işletmeye, ürünlerini müşterinin blogunda pazarlamak için ücrete dayalı bir fırsat sunması durumunda ortaya çıkar. Örneğin, gıda şirketleri gıda blog yazarlarından bir tarife yeni bir ürün eklemelerini isteyebilir ve bunu bloglarının okuyucuları için gözden geçirebilir. Ancak C2B nedir sorusuna özetle yanıt vermek gerekirse, Bu modelde tüketiciler şirketlere ürün sunar. Tüketici, bir işletmeye, bir hizmete veya bir ürüne teklif verecek bir şeyi olan herhangi bir birey olabilir. Örnek verecek olursak bir blogcu veya işletmelere stok görüntüleri sunan bir fotoğrafçı olabilir. Tüketici aynı zamanda bir anket sitesi aracılığıyla bir anketi cevaplayan veya iş bulma siteleri gibi sevk alan sitelerden birine başvurarak iş bulma hizmetleri sunan biri de olabilir.

C2B nedir sorusunun bir diğer önemli cevabı ise bu yöntemin e-ticaret yöntemleri içerisinde en nadir kullanılanlardan biri olmasıdır. Bu ticaret modeli yaklaşımını takip etmek stratejik bir seçimdir ve tüketiciyi işletme kararlarına dahil etme taahhüdünü gerektirir. Bu, şirket içi odaklı olmaktan kaçınmak için ekstra çaba, kaynaklar ve disiplin gerektirir, ancak bir işletmenin tüketici odaklı bir pazarda başarılı olması için kritik öneme sahiptir. Zira C2B nedir sorusunun niteliği gereği tüketicinin şirketlere bir şeyler sunması hem zor hem de nadirdir. Fakat gelişen teknoloji ve dünyadaki gelişmeler bunu tersine çevirmeye başlamıştır. Özellikle üreten toplumlarda bireyler kazanç için bu modeli uygulamaya başlamıştır. Bu durum aynı zamanda üretici için maliyet azalması demektir.

Bu Hizmetin Fiyatları Ne Kadardır?

Elbette pek çok insanın aklında öncelikle Son tüketiciden şirkete ne demek sorusunun ardından bu hizmetin fiyatları gelmektedir. C2B nedir sorusunun ardından bunun sorulmasının nedeni ise pek çok girişimci ve firma yöneticisine bu yöntemin cazip gelmesi ve kurulum maliyetinin belirlenmesi gerektiğidir. Consumer to business nedir sorusunun yanıtını vermiş olan biri de bu maliyetin fazla yüksek olmayacağını anlayacaktır. Üstelik freelance ekibimizle bizler sizin için hem sorunuzu yanıtlıyor hem de bu sistemi sizler için en makul fiyatlardan kuruyoruz. Böylelikle freelance ekibimizle çalışmayı tercih ederek hem işlevsel hem de Son tüketiciden şirkete ne demek sorusunun aynı zamanda uygun fiyatlı teknoloji olduğunu fark ediyorsunuz. Son olarak C2B nedir sorusu hakkında bilmek istediğiniz başka şeyleri de sizler için araştırıp hizmetlerimizde bu araştırmalarımızın verilerini kullanıyoruz.

C2B Pazarlama

İnternetin yaygın hale gelmesiyle pek çok e-ticaret yöntemi ortaya çıkmıştır. Bunlardan bir tanesi de C2B pazarlama olarak tanınmaktadır. Bu pazarlama türü, tüketiciden şirkete olarak da özetlenebilir. Bu yöntemde şirketler tüketicilere doğrudan bir ödeme yapmak zorunda değildir. Ödemeler ya belirli zamanlarda olur ya da karşılığında başka bir hizmet alınabilir. Bu durum tamamen şirketin işleyiş politikasına bağlı olarak ortaya çıkar. Tüketici ve şirket için kazan kazan sistemi de denilebilir. Pek tabii C2B pazarlama içerisinde bir mal ya da hizmette indirim yapılması da sayılabilir.

Tüketiciden şirkete yapılan satış bir mal veya hizmet için indirim uygulanarak tüketici lehine bir kazanç olabilir. Tüketicinin üretici şirketin diğer mal veya hizmetinin alımında iskonto sebebi olabilir. Böylece tüketicinin yaptığı satış diğer mal ve hizmetin alımında indirim olarak uygulanır. Aslında çift taraflı bir kazançda sayabiliriz bunu. Aynı zamanda C2B pazarlama modelinde tüketicinin bir şirket olması işleri değiştirecektir. Bu durumda modelinden söz edilemeyecek ve B2B adındaki bir modelden söz edilebilecektir. Burada asıl olan tüketicinin şirket olmaması, üreticinin ise şirket olmasıdır. Yanlış anlaşılmaması adına şirket olmayan tüketici de ürün üretebilir.

c2b pazarlama

Buradaki kasıt resmi olarak tüketicinin şirket olmamasıdır. Resmi olarak şirket olmayan tüketici şirkete ürün veya hizmet satabilir. Bu model aynı zamanda ekonomik fonksiyonu dışında da pek çok şey ifade eder. C2B pazarlama modeline ait bu fonksiyonların başında firmaların saygınlık ve itibarı, keza tüketiciye verdikleri önemi kanıtlamalarındaki önem gelir. Daha basit zamanlarda, B2C e-ticareti en büyük pazardı ve B2B pazarlaması da çok geride kaldı. Daha sonra, İnternet çağı ve e-ticaretin kolaylaşmasıyla, kısa sürede dünyanın en büyük pazarlarından biri haline gelen, işletmeleri de stratejilerini geliştirmeye zorlayan C2C e-ticaretinin şafağını gördük .Şimdi, olayların tam bir döngü halinde geldiğini görüyoruz. İster inanın ister inanmayın, C2B pazarlama dünyasına doğru bir kayma olduğunu görüyoruz . Birine hizmet reklamı yapan ve almalarını bekleyen bir işletme yerine müşteriler artık ödemeleri için mutlu oldukları ve bir işletmenin (veya serbest çalışanın) boşluğu doldurmasını bekledikleri bir fiyattan hizmet talep etmişlerdir. Her zamanki çalışma biçiminin bu dönüşümü şimdi daha da yaygınlaşıyor.

C2B Özellikleri

Bu modelin pek çok özelliği de vardır. C2B özellikleri içerisinde en çok dikkat çeken ise bu yöntemde taraflara düşen rollerin yer değiştirmesidir. Yani ürünü - hizmeti - fikirleri sunan veya satan işletme değil tüketicinin olmasıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu özellik müşterilerin (tüketicilerin) firmalara değer katması anlamına gelir. Fikirleri, ürün/hizmet konseptlerini ve çözümleri oluşturan tüketicilerdir. Bu da çift taraflı bir kazanım olduğunu gösterir. C2B özellikleri içerisinde yer alan bu husus, ödeme yapmayı tüketiciye değil şirkete yüklemiştir. Ancak yukarıda da ifade edildiği üzere consumer to business her zaman için doğrudan ödeme yapılmasını gerektirmeyebilir.

Geleneksel B2C modelinde ise bu durum tam tersi söz konusuydu, tüketiciler firmalara - markalara ödemeyi gerçekleştirirdi. Artık bu model de özellikleri nedeni ile gelişiyor ve yaygınlaşıyor. C2B özellikleri içerisinde yer alan bir diğer dikkat çekici unsur ise bu modelde maliyetlerin son derece düşük olmasıdır. Bir iş yeri kiralamak/satın almak zorunda değilsiniz, elektrik, su, ısınma ve bunun gibi işletme giderleriniz de yok. Ayrıca personel giderlerinizde yok veya çok az. Bu durum sizi vergiler dahil birçok masraftan kurtarıyor veya en aza indirgiyor. Bu nedenle bu iş modelinin yapılabilirliği konusunda maliyet de önemlidir. Ne de olsa iş yeri ya da personel gereksinimi olmayışı bu model özellikleri içerisinde tipik olanlardır.

c2b özellikleri

Elbette C2B özellikleri içerisinde yer alan günün her saati ve yılın her günü üretici ile tüketicinin ürün alım satım gerçekleştirebilmesi de yer almalıdır. Aslında tüm iş modellerinde yer alan bu özellik zaman açısından ve maliyetler de göz önüne alındığında artı bir katma değerdir. Zaman ve mekan kısıtlaması olmadan 7/24 ve 365 gün - tüm yıl boyunca üretici ve tüketici arasında alım ve satım yapılması pozitif bir avantajdır. Son olarak C2B özellikleri içerisinde tüketicinin mal ya da hizmetten memnun kalmama riski de düşüktür. Zira consumer to business nedir sorusunun bir yanıtında da gizli olduğu üzere, önerinin müşteri tarafından yapılmasıdır.

E-ticaretin modelleri arasında yer alan son tüketiciden şirkete modelinde pek çok avantaj bulunmaktadır. Her şeyden önce müşteri ile şirket arasında söz konusu olan alışveriş yılın her zamanı ve günün her saati gerçekleşebilmektedir. Bu sayede mesai saatleri ya da iş günleri dışında da rahatlıkla mal ve hizmet alım satımı gerçekleşebilecek, bu da C2B Pazarlama modeli sayesinde kar miktarını ve oranını bariz şekilde artıracaktır. Öte yandan bu alım satımlarda son tüketiciden şirkete modeli sayesinde maliyetler de belirgin ölçüde düşecektir. Ne de olsa satış danışmanı ya da benzeri mevkilerde eleman istihdam etme zorunluluğu bulunmayacak, hatta mağaza masrafları dahi olmayacaktır. Özellikle freelance çalışanlar için mükemmeldir.

Stoksuz satış olanağı mevcut olduğundan dolayı bu C2B Pazarlama modeli sayesinde mal ve hizmetin zayi olması gibi, bir işletmenin en çok karşı karşıya kaldığı riskler de hiçbir şekilde söz konusu olmayacak ve israf da başarılı bir şekilde engellenmiş olacaktır. Son tüketiciden şirkete modelinde aşağıda da ifade edileceği üzere firmalar daha pek çok avantaj elde edeceklerdir. Ancak son tüketiciden şirkete modelinin bu fonksiyonu daha ziyade firmalar üzerinde söz konusu olacaktır.

C2B Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikli olarak C2B nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir. Sorusunun yanıtı ise aslında Türkçe karşılığında gizlidir. Son tüketiciden şirkete anlamına gelir. Nihai tüketici kişisel ihtiyaçlarını gidermek için mal ve hizmet aldığından kendine sağladığı faydayı aynı zamanda şirkete de sağlar. Consumer to business nedir dendiği zaman da üretici tarafından yapılan bir teklif ya da sunulan mal ya da hizmete şirket tarafından bir karşılık verilmesidir. Elbette örnekler verildiği zaman C2B Pazarlama nedir sorusunun yanıtı çok daha net bir şekilde bulunabilecektir. Bu bağlamda örneklerin en barizi freelance çalışmaktır. Eski dil ile söylersek serbest meslek erbapları diyebiliriz. Hiçbir mekana bağlı olmadan proje, hizmet, ürün üreten kişilerdir.

Örneğin içerik yazarları, grafikerler, web tasarımcıları. Bu kişierin bionluk gibi sitelerde artık hizmet verdiğini de biliyoruz. Freelance hizmet sunanlar bu hizmetlerini bireysellikten çıkarıp şirketlerin hizmetine sundukları zaman tipik bir C2B Pazarlama örneği sergilerler. Evet örnekte de verdiğimiz gibi serbest çalışan bu kişiler bir şirket aracılığı ile yine başka bir nihai tüketiciye de hizmet edebiliyorlar. Consumer to business nedir sorusunu aydınlatacak bir diğer önemli örnek ise son tüketici tarafından getirilen ikinci el eşyalardır. Bu esasında en sık kullanılan consumer to business yöntemi olarak da ifade edilebilir. Bu türden bir C2B Pazarlama modelinde tüketici ikinci el eşyasını sunduktan sonra firmadan promosyon bir ürün ya da indirim hakkı kazanmaktadır.

Günümüzde de halen uygulanan bu yöntem ile kazanç çift taraflı elde ediliyor. Zaman zaman geleneksel medyada da gördüğümüz büyük şirketlerin reklamları buna en güzel örnektir. Siz de zaman zaman bu reklamları görmüşsünüzdür. Başka bir deyiş ile eskiyi getir yenisini götür kampanya ve reklamları, C2B nedir sorusunun cevabından başka bir şey değildir. Bu pazarlama türü için size bir örnek daha verelim. Bir gıda şirketi ürettiği bir ürünü pazarlamak için tanıtmak istiyor. Bunu geleneksel medya yerine internet üzerinden maliyeti az olacak şekilde yaparak da kazanç elde etmek istiyor. Ürünlerini başarılı bir yemek sitesi blogger'ının tanıtması için yazı yazmasını ve ürün yerleştirmesini talep ediyor.

Elbette bu örnekler sınırlı sayıda değildir ve C2B Pazarlama nedir sorusuna verilecek daha pek çok yanıt olabilir. Her gün gelişen dünyada farklı meslek grupları ortaya çıkıyor. Bazı meslekler ölürken bazıları da yeşermeye başlıyor. Bizler de bu meslekleri takip etmeye çalışıyoruz ve yeni meslek sahiplerine yardımcı olmak için çalışmalar yapıyoruz. İşte tam da burada bu sorunun detaylı ve birinci ağızdan yanıtı için ise bizlerle dilediğiniz şekilde iletişim kurabilir ve C2B Pazarlama hizmetindeki deneyimimizden istifade edebilirsiniz.

Son Tüketiciden Şirkete Yapılan Pazarlamaların Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Öncelikle son tüketiciden şirkete gerçekleşen pazarlamaların en önemli fonksiyonlarından bir tanesi de firmaların kendi prestijleri ve müşterileri ile toplum gözündeki imajlarıdır. Ne de olsa tüketiciden şirkete gerçekleşen pazarlamaların esas can alıcı noktası tüketiciler ve tüketiciler tarafından verilen tekliflerdir. Bu nedenle şirketler kaliteyi ön planda tutmaktadır. İşte bu yönüyle C2B Pazarlama B2B ya da B2C modellerinden tamamıyla farklıdır. Son tüketiciden şirkete pazarlama modelinde adeta tersine dönmüş bir döngü söz konusudur. Artık tüketicilerde kaliteli üretmek zorunda. Zira diğer tüketicilerinde beklentisi ürün ve hizmetler için bu yöndedir. Prestijin yanı sıra son tüketiciden şirkete gerçekleşen pazarlamalarda firmaların müşterileri ve toplum gözündeki güvenilir imajlar da tazelenmektedir. Bunun yanı sıra firmalar C2B Pazarlama ile gerçekleşen pazarlamalarda tüketici dostu olduklarını da ispat edebilirler.

Başka bir deyişle tüketici dostu olduklarını ispat etmek son tüketiciden şirkete adlı pazarlama modelinde bulunmaz bir fırsattır. Tüm bunlar sadece firma açısından birtakım olumlu gelişmeler ile de sınırlı kalmayacaktır. Aynı zamanda üreten tüketici de bu gelişmelerden fayda elde edecektir. Bunun yanı sıra C2B Pazarlama ile yapılan e-ticarette hem firma hem de son tüketici hayli kazançlı çıkacaktır. Üstelik pazarlama son tüketiciden şirkete gerçekleşecek olduğu zaman müşterilerin memnun kalmama ihtimali de son derece düşük olacaktır. Ne de olsa asıl talep ya da teklif müşteri tarafından gerçekleştirilmiş, firma da buna uygun bir mal ya da hizmet sunmuştur. Nihai tüketici için her zaman kazanç vardır. Elbette C2B Pazarlama ile yapılan icap neticesinde firma tarafından doğrudan nakit para ya da benzeri bir değer de sunulmuş olabilir. Ancak bu durum e-ticaretin türünün son tüketiciden şirkete modelinden ayırmayacaktır.

Ödeme Yöntemleri Hakkında Neler Söylenebilir?

Pek çok zaman alıcılar ya da satıcılar son tüketiciden şirkete ödeme yöntemlerinin ne şekilde işletileceği ya da yeteri kadar güvenilir olup olmadığı hakkında çok sayıda şüpheye sahiptir. Ancak son tüketiciden şirkete birtakım e-ticaret modellerinde pek çok zaman VPOS adı verilen yöntemden istifade edilmektedir. C2B Pazarlama e-ticaret modelinde istifade edilen bu ödeme yönteminde (Virtual Point Of Sale- Sanal Ödeme Noktası) kişisel bilgilerin üstün güvenlik yöntemleri ile muhafaza ediliyor olmasının yanı sıra daha pek çok güvenlik önlemi de yer almaktadır. Tabiki sizin de sitenizde almanız gereken önlemler var. Bunlardan biri SSL (Secure Sockets Layer-güvenli giriş katmanı) sertifikasıdır ve site güvenliği için şart bir unsurdur.

Elbette C2B nedir sorusunun tek yanıtı VPOS yöntemiyle gerçekleşecek olan e-ticaret olmamalıdır. Ne de olsa pek tabii VPOS dışında kalan ödeme yöntemleri de bu sorunun yanıtı olabilir. İhtiyaçlar doğrultusunda ve tüketici açısından kolaylık sağlanması adına başka ödeme sistemleri ortaya çıkmıştır. Geleneksel olarak Vpos'dan da önce kullanılan ödeme sistemleri de vardır. Çoğumuzun daha önce duyduğu ve kullandığı gibi. Ancak burada C2B nedir sorusundan ziyade ne gibi ödeme yöntemleri olabilir sorusu gündeme gelecektir. Consumer to business ödeme yöntemlerinden bir tanesi de kapıda ödemedir. Nihai tüketici için avantaj sağlayan bir ödeme sistemidir. Son tüketici bir kredi kartına sahip olabileceği gibi kullanmıyor da olabilir.

Kapıda ödeme ile ister nakit ister kredi kartı ile ödeme yapabilir. Bu açıdan kredi kartı olmayan tüketiciye avantaj sağlar. Bu yöntemde pek çok C2B Pazarlama yönteminde istifade edilen tahsilatlı kargo servislerinden istifade edilmektedir. Aynı zamanda ödeme yöntemleri VPOS kullanılmadan da internet üzerinden gerçekleşebilir. En çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden biri olan kapıda ödeme PTT gibi büyük kargo firmalarında kullanılmaktadır. Bir diğer consumer to business ödeme yöntemi ise banka havalesi gibi standart yöntemlerdir. Özetle C2B Pazarlama modelini belirli ödeme yöntemleri ile sınırlandırmak doğru olmayacaktır.

c2b nedir özellikleri nedir bilmiyor musunuz?

Desteğe mi ihtiyacınız var?

konuşmak için her zaman vaktimiz var
+90 537 6320488