Web Sitenizde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Gösterge

Web tasarımda dikkat edilmesi gerekenler elbetteki sınırlı değil. Yapılması gereken bir çok kuralı bünyesinde bulunduruyor. Biz size siteniz hakkında olumsuz görünen 5 önemli göstergeyi anlatmaya çalışacağız. Site tasarımı bir puzzle'ın parçaları gibidir. Birbirine doğru eklediğinizde renklerin uyumu ile görsellik ortaya çıkar. Dediğimiz gibi doğru eklendiğinde! Her renk aslında bir göstergedir. Ana renkler şekli ortaya çıkaran unsurlardır. Şöyle anlatmak gerekirse; sitenize giren müşteriler etkilenmek isterler, mutlu olmak isterler. Gezinti yapmaktan zevk alacakları net bilgileri görmek isterler. Web site yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında potansiyel müşteriye odaklanmak gerekir. Unutmayın ki mutlu müşteri devamlılık ve tekrar tekrar sitenize giriş anlamına gelir. Bu durum firmanız açısından markalaşmayı da tetikler. Markalaşmakta güveni öne çıkarır. Şimdi web sitenizde dikkat etmeniz gereken 5 önemli göstergeyi anlatalım.

1- Tasarımda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Arasında YÜKSEK HEMEN ÇIKMA ORANI

Sitenizden hemen çıkma oranları yüksek ise bu siteniz için arama motorlarında megatif etki yaratacaktır. Çıkma oranının yüksek olması potansiyel müşterinin diğer sayfalara göz atmak yerine sitenize girmesiyle çıkmasının bir olması anlamını ifade eder. Doğru bilgilerin yer almadığı, hayali içeriklerin yer aldığı ve net bilgi vermeyen sitelerden ziyaretçiler hemen çıkar. Bu durum genellikle şöyle gerçekleşir: Yüksek kalitedeki resimler siteye eklenir ve müşteri çekilir, ama bu sadece birkaç kez satış yapmak için kullanılan bir taktiktir. Yani tasarımda dikkat edilmesi gereken kurallar içerisinde kesinlikle yapılmaması gereken bir durumdur. Yüksek çıkma oranını arttıran bu durum için kesinlikle ilişkili bilgileri içeren yazılar yer almalıdır. Çekirge misali bir kez sitenizde zıplar müşteri. Web sitenizde dikkat etmeniz gereken en önemli gösterge olarak hemen çıkma oranı başta gelmektedir.

hemen çıkma oranı 5 önemli gösterge

2- Tasarımda Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Arasında KESİNTİYE UĞRAMAYAN METİNLER

Unbroken Text olarakta ifade edebileceğimiz okuyucuya nefes aldırmadan sayfa sonuna ulaşan yazılardır. Yani yazı kırılmalara uğramalıdır, okuyucuya es veren (nefes almasını sağlayan), canlılık katan metinler olmalıdır. Yazıdaki kırılmalar dikkat çeken ve düşünceye sevk eden özellikte olmalıdır. Bu gösterge çok da özen verilmeyen tasarımda dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır. Ziyaretçilerin sitede kalmalarını engelleyen bu durum için şunlar yapılabilir;

  • Uygun yani alakalı alt başlıkların eklenmesi. Genelden özele giderek okuyucunun ilgisini çeken alt başlıklar,
  • Grafik veya infografikler ile metinler betimlenebilir,
  • Net görüntüler ile açıklayıcı ve yine betimleyici olmak

web tasarımda dikkat edilmesi gerekenler 5 önemli gösterge

3- Web Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler Arasında ALAKALI VE YÜKSEK KALİTELİ RESİMLER

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar resimlere dikkat ederler. Adeta resimlere dalıp kurgulama yaparlar. Resimlerin kendilerine ne demek istediğini anlamaya çalışırlar. İnsan beynide algılamayı gözler aracılığı ile yapmıyor mu zaten. Sitede ilk olarak bakıldığında yazı ile bütün bir puzzle parçası gibi düşünülmelidir resim. Tasarımda dikkat edilmesi gereken hususlar içerisinde pek de dikkate alınmıyor bu gösterge. Yüksek kalitede ve çokta fazla olmayan resimler ile metindeki yazılarımızı ifade etmeliyiz. Web sitenizde dikkat etmeniz gereken potansiyel müşterilerinizin sitede çok fazla resim görmekten sıkılabilecek olmalarıdır. Fazla resim ilgi çekmekten uzaklaştırır müşteriyi. Bu nedenle, web siteniz ile alakalı içerikleri olan görseller tercih edilmelidir. Az fakat konu ile ilgili dikkat çekici görseller kullanarak ziyaretçilerimizi odak noktalarında sabit tutmalıyız.

tasarımda dikkat edilmesi gereken kurallar 5 önemli gösterge

4- Web Site Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Arasında SİTE HIZI / SAYFA HIZI

Tasarımda dikkat edilecek hususlar arasında sayfanızın açılış hızının SEO'yu etkilediğini unutmayın! Web sitenizin yüklenmesi eğer zaman alıyorsa potansiyel müşterinin siteye girmeden uzaklaşmasına neden olur. Peki site hızınızı nasıl arttıracaksınız? Web sitenizde dikkat etmeniz gereken bu karalları bir kaç madde halinde belirtelim.

  • CSS, HTML ve JavaScript dosyalarınızı sıkıştırın. Bunun için GZIP uygulamasını kullanabilirsiniz
  • CSS, HTML ve JavaScript'i küçültün. Google'un önerdiği şu uygulamaları kullanabilirsiniz, CSSNano ve UglifyJS
  • Tarayıcınızın HTML'yi ayrıştırıp bir DOM ağacı oluşturması gereklidir. Bu nedenle tarayıcınızın İşlem sırasında komut dosyası ile karşılaşmaması için İşlemleri engelleyen JavaScript’i kaldırın
  • Tarayıcılar stil sayfaları, resimler, JavaScript dosyaları ve daha fazlasını ön belleğe alırlar. Ön belleğinizin son kullanma tarihi olup olmadığını kontrol edin. Bunun için YSlow aracını kullanabilirsiniz
  • Sunucunuzun yanıt süresini iyileştirin. 200 ms'nin altındaki sunucular en uygun sunuculardır
  • CDN içerik dağıtım ağlarını kullanın. Cloudflare gibi
  • Görüntülerinizi optimize edin

Tasarımda dikkat edilmesi gereken hususlar arasında bunları da yapmalısınız. Teknik olarak bilgi gerektiren bazı konular olduğunun farkındayız. Sizi bazen zorlayacak noktalar elbetteki olacaktır. Fakat zamanla bunları araştırıp öğrenmeniz gerektiğini mutlaka anlayacaksınız. Sitemiz aracılığı ile kısa da olsa bazen bu konuları daha çok açacağız. Blog ve haber yazılarımızı takip edip bir çok bilgiye ulaşacağınıza inanıyoruz.

tasarımda dikkat edilecek hususlar 5 önemli gösterge

5- Tasarımda Dikkat Edilecek Hususlar Arasında İÇERİKLERİN DÜZENLİ OLARAK GÜNCELLENMESİ

Web sitenizde dikkat etmeniz gereken içeriklerinizin güncel olmasıdır. Google gibi tarayıcıların botları belli zaman aralıkları ile sitenizi kontrol ederler. Sitenizin düzenli bir şekilde kontrol edilmesi için en az 1 hafta ya da 15 günde bir içerikler yayınlayın. Bu yazılarınız site içeriği ya da blog içeriği olabilir. Önemli olan tarayıcıların sitenizi popüler hale getirmesidir. İçeriklerinizin birbiri ile bağlantılı olması ve linklerin verilmesi sitenizi bir ağ gibi örecektir. Yani tarayıcı botlarına gitmesi gereken yolları siz söylersiniz. Bunu söylemek için de belli aralıklarla yazılarınızı yayınlamalısınız.

tasarımda dikkat edilmesi gereken hususlar 5 önemli gösterge

web sitenizde dikkat etmeniz gereken kuralları bilmiyor musunuz? tasarımda dikkat edilecek hususlar hakkında net bilginiz yok mu?

Desteğe mi ihtiyacınız var?

konuşmak için her zaman vaktimiz var
+90 537 6320488